Πανελλήνιο Πρωτάθλημα MTB XC 2013

1514 views Leave a comment

Στο Κεφαλόβρυσο Καρπενησίου, το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Ιουλίου, πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα MTB XC 2013 από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (ΕΟΠ) σε συνεργασία με τον Δήμο Καρπενησίου.

Οι αγώνες που φιλοξενήθηκαν ήταν αγώνας αντοχής (XCO) σε κυκλική διαδρομή (cross country) Ολυμπιακών προδιαγραφών, αγώνας σκυταλοδρομίας (team relay) σε ειδικά σηματοδοτημένο σιρκουί 5 χλμ., σε χωμάτινους δρόμους και δασικά μονοπάτια και ο αγώνας κατάβασης (downhill-DHI) σε ειδικά διαμορφωμένη κατάβαση 1,8 χλμ. στο Χιονοδρομικό Βελουχίου στην πίστα «ΗΡΑΚΛΗΣ». Η εκκίνηση των αθλητών έγινε από τo υψηλότερο σημείο των lift στην πίστα «ΗΡΑΚΛΗΣ» και ο τερματισμός στη βάση των lift στο σαλέ του χιονοδρομικού.

Το Σάββατο 20 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε ο αγώνας των γυναικών στον οποίο πήραν εκκίνηση 16 αθλήτριες.

374387_10201685300718980_1454367576_n

Η Λαζοπούλου Βασιλική (Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας) πήρε τον τίτλο της  Πρωταθλήτριας  Ελλάδος στην κατηγορία των γυναικών αφού τερμάτησε πρώτη με χρόνο 1:16:40. Στη δεύτερη θέση τερμάτησε η  Πλεσιώτη Δήμητρα (Α.Σ. Ο Ποδηλάτης) με επίδοση 1:17:51 και τρίτη η Διακάκη Ελένη (Π.Ο. Ροδηλιος) με χρόνο 1:23:02.